HUB PRESS

s e î n c a r c ă

Turneul challenger de la Braşov a fost câștigat de bolivianul Murkel Dellien.

Sursă foto: Guliver/GettyImages

Competiția challenger de tenis de la Brașov, cunoscută sub numele de Trofeul "Ion Țiriac", cu premii în valoare totală de 74.825 euro, a fost câștigată duminică de jucătorul bolivian Murkel Dellien. Acesta l-a învins pe Dmitri Popko din Kazahstan cu scorul de 6-3, 7-5 în finală, conform sursei Agerpres.

Duminică au avut loc și semifinalele competiției. Dellien (26 ani, clasat pe locul 214 ATP) a trecut cu succes peste Nerman Fatic din Bosnia, cu scorul de 6-3, 6-2. În același timp, Popko (27 ani și ocupând poziția 222 ATP) a reușit să-l depășească pe americanul Nicolas Moreno De Alboran, favoritul numărul doi al turneului, cu un scor de 6-7 (2/7), 6-2, 6-2.

Titlul pentru dublu a fost adjudecat de echipa formată din Javier Barranco Cosano și Nicolas Moreno De Alboran. Cei doi au triumfat în finala împotriva polonezilor Karol Drzewiecki și Piotr Matuszewski - favoriții numărul doi ai competiției - cu un scor final de 3-6, 6-1, 17-15.

Rezultatele zilei:

Semifinale simplu:
Murkel Dellien (Bolivia/N.5) - Nerman Fatic (Bosnia-Herțegovina/N.6) 6-3, 6-2
Dmitri Popko (Kazahstan/N.8) - Nicolas Moreno De Alboran (SUA/N.2) 6-7 (2/7), 6-2, 6-2

Finală simplu:
Murkel Dellien (Bolivia/N.5) - Dmitri Popko (Kazahstan/N.8) 6-3, 7-5

Semifinale dublu:
Javier Barranco Cosano (Spania)/Nicolas Moreno De Alboran (SUA) - Alexandru Jecan (România)/Szymon Walkow (Polonia/N.4) 6-4, 6-1
Karol Drzewiecki/Piotr Matuszewski (Polonia/N.2) - Simon Freund (Suedia)/Johannes Ingildsen(Danemarca/N.3) 6-2, 6-4

Finală dublu:
Javier Barranco Cosano(Spania)/Nicolas Moreno De Alboran(SUA)- Karol Drzewiecki/Piotr Matuszewski(Polonia/N.2) 3-6, 6-1,17-15