HUB PRESS

s e î n c a r c ă

Rezultatele meciurilor de joi seara din optimile de finală ale Europa League

Sursă foto: sportingnews.com

Informațiile de la Agerpres ne arată că AC Milan, Benfica, Olympique Marseille, AS Roma, Freiburg, Qarabag FK, Sparta Praga și Sporting Lisabona au obținut calificarea în optimile de finală ale Europa League în fotbal joi seara.

Benfica a terminat meciul cu Toulouse pe teren străin la egalitate, 0-0. Cu toate acestea, echipa a avut un avantaj datorită victoriei din tur cu 2-1, asigurată printr-un gol decisiv marcat de Angel Di Maria dintr-un penalty.

AS Roma a reușit să treacă de Feyenoord doar după lovituri de departajare. Scorul a fost identic, 1-1, atât în tur cât și în retur. 'Giallorossi' s-au impus la lovituri de departajare cu scorul de 4-2. Romelu Lukaku nu a reușit să marcheze un gol iar portarul Mile Svilar a apărat două lovituri decisive ce au contribuit la calificarea echipei sub conducerea lui Daniele De Rossi.

Feyenoord și AS Roma sunt pentru al treilea an consecutiv adversari în competițiile europene. 'Giallorossi' au câștigat prima ediție a Europa Conference League după o victorie cu 1-0 împotriva lui Feyenoord în finala desfășurată la Tirana în 2022. În ediția 2022-2023 a Europa League, unde AS Roma a ajuns până în finală, echipa din capitala Italiei a eliminat-o pe Feyenoord în sferturi, după un scor de 0-1 la Rotterdam și 4-1 pe Stadio Olimpico, după prelungiri.

Echipa Qarabag FK din Azerbaidjan a reușit să avanseze în competiție chiar dacă a pierdut meciul de acasă cu Sporting Braga cu scorul de 2-3. Deși au jucat în zece începând cu minutul 57, gazdele au marcat de două ori în prelungiri. În tur, Qarabag a câștigat cu 4-2.

Sporting Lisabona s-a mulțumit cu un rezultat de egalitate pe teren propriu împotriva lui Young Boys Berna, 1-1, după ce au câștigat primul meci cu 3-1. Cu toate acestea, lusitanii au ratat un penalty pe 'Jose Alvalade'.

Sparta Praga a reușit să treacă de Galatasaray Istanbul cu scorul de 4-1 după ce în tur rezultatul fusese 3-2 pentru 'Cim Bom'. La Praga, echilibrul s-a rupt după ce Galata a rămas în zece oameni iar cehii au marcat de trei ori prin Indrit Tuci (74), Lukas Haraslin (80) și Jan Kuchta (90+6).

SC Freiburg a avut o revenire spectaculoasă și s-a calificat după prelungiri. Lens conducea cu 2-0 la pauză după un scor de 0-0 în tur, însă Roland Sallai a marcat de două ori (67, 90+2) trimițând meciul în prelungiri unde austriacul Michael Gregoritsch (99) a marcat golul victoriei și al calificării.

• (+) Sporting Lisabona - Young Boys Berna 1-1
Echipele precedate de semnul (+) au obținut calificarea în optimile de finală. Tragerea la sorți pentru optimile de finală va avea loc vineri, pe data de 23 februarie, la Nyon începând cu ora locală 13:00.