O doamnă de 77 de ani, domiciliată în comuna Traian din județul Brăila, a pierit miercuri noaptea într-un incendiu care a mistuit 70% din casa sa. Aceasta este informația oferită joi de către Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență (ISU), conform Agerpres.
Pentru a împiedica răspândirea focului și pentru a-l stinge, Detașamentul 2 de pompieri Brăila a intervenit cu trei mașini specializate în stingerea cu apă și spumă.
"Incendiul a surprins în locuinţă proprietara, în vârstă de 77 ani, intoxicată cu fum şi cu arsuri pe circa 50 % din corp. Aceasta a fost declarată decedată de echipajul SAJ Brăila aflat la locul intervenţiei", se menţionează în comunicarea transmisă de ISU Brăila.
Casa, având o suprafaţă totala de 120 metri pătraţi, precum și bunurile din interior au fost afectate în proporție de 70%.
Se pare că motivul declanșarii incendiului ar fi jarul provenit dintr-o soba lăsat nesupravegheat.