HUB PRESS

s e î n c a r c ă

Miercuri, în grupele Ligii Campionilor, s-au înregistrat rezultate spectaculoase.

Sursă foto: Stiri Pe Surse

Pe terenul său, FC Copenhaga din Danemarca a triumfat în fața echipei engleze Manchester United cu un scor de 4-3 miercuri seara. Până la un moment dat, echipa condusă de ten Hag avea un avans de 2-0 și 3-2, potrivit news.ro.

Meciul a început cu o primă repriză memorabilă pe stadionul Parken din Copenhaga. Rasmus Hojlund a marcat primul gol pentru Manchester United în minutul trei. Același Hojlund a reușit să dubleze avantajul în minutul 28 și situația părea decisă. Totuși, totul s-a schimbat când Rashford a fost eliminat de arbitrul lituanian Donatas Rumsas în minutul 42, după o intervenție la Jelert. Ankersen a trimis mingea spre poartă, Diogo Goncalves a retrimis-o și internaționalul norvegian Mohamed Elyounoussi a marcat golul care a redus diferența în minutul 45. În prelungirile primei reprize, Maguire comite un henț în careu și Diogo Goncalves egalează prin transformarea penalty-ului rezultat. Astfel, după o primă repriză extinsă cu treisprezece minute peste cele standard, scorul era egal: 2-2.

După pauză, United preia conducerea printr-un alt penalti acordat in urma unui henț în careu al lui Lerager. Golul a fost marcat de Bruno Fernandes, dar danezii au reacționat din nou spre sfârșitul meciului. Mai întâi Lerager își repară greșeala de la penalti, egalând în minutul 83, iar apoi tânărul suedez Roony Bardghji, în vârstă de doar 17 ani, marchează golul victoriei pentru gazde în minutul 87.

În grupa A se află pe primul loc Bayern Munchen cu 12 puncte, urmată de FC Copenhaga și Galatasaray cu câte 4 puncte fiecare. Manchester United ocupă ultima poziție cu doar 3 puncte.

Miercuri s-au înregistrat următoarele rezultate în grupele Ligii Campionilor:
Grupa A: Bayern Munchen – Galatasaray 2-1 (Kane 80, 86 / Bakambu 90+3);
Grupa A: FC Copenhaga – Manchester United 4-3 (Elyounoussi 45, Diogo Goncalves 45+9 penalti, Lerager 83, Bardghji 87 / Hojlund 3, 28, Bruno Fernandes 69 penalti);
Grupa B: Arsenal Londra – FC Sevilla 2-0 (Trossard 29, Bukayo Saka 64);
Grupa B: PSV Eindhoven – RC Lens 1-0 (L. De Jong 12);
Grupa C: Napoli – Union Berlin 1-1 (Politano 39 / Fofana 52);
Grupa C: Real Madrid – Sporting Braga 3-0 (Brahim Diaz 27, Vinicius Junior 58, Rodrygo 61);
Grupa D: Salzburg – Inter Milano 0-1 (Lautaro Martinez 85 penalti);
Grupa D: Real Sociedad – Benfica Lisabona 3-1 (Merino 6, Oyarzabal 11, Barrenetxea 21 / Rafa Silva 49).