HUB PRESS

s e î n c a r c ă

La Liga: Athletic Bilbao triumfă în prelungiri cu un scor de 4-3 împotriva echipei Celta Vigo, într-un meci plin de dramatism.

Sursă foto: pariurix.com

Echipa de fotbal Athletic Bilbao din Spania a triumfat vineri seara, pe propriul teren, cu un scor de 4-3, în fața echipei Celta Vigo. Meciul face parte din runda a 13-a a La Liga. Victoria lui Bilbao a venit printr-un gol marcat în minutul 90+9, prin penalti, după ce adversarii au ratat o lovitură de pedeapsă, conform news.ro.

În cadrul meciului desfășurat pe stadionul San Mames, vizitatorii au fost primii care au marcat un gol în minutul 25, prin Iago Aspas. Egalitatea a fost adusă de Oihan Sancet pentru Bilbao, în minutul 37. În doar patru minute, Jonathan Bamba i-a readus pe vizitatori în avantaj. Totuși, gazdele au reușit să egaleze din nou scorul în minutul 45+5 prin golul lui Gorka Guruzeta. Același jucător a mai marcat un gol și în minutul 52, ducând Athletic în frunte cu 3-2. Minutul 66 a adus egalarea datorată unui contraatac al Celtei; Iago Aspas a trimis pasa decisivă iar Jorgen Strand Larsen a punctat.

Vizitatorii au fost aproape de victorie în minutul 72. Arbitrul a acordat penalti pentru Celta după un fault comis de Guruzeta în careu, dar portarul Unai Simon a reușit să apere șutul lui Aspas. Cu toate acestea, meciul nu s-a încheiat la egalitate deoarece Oscar Mingueza a comis un henț în careul Celtei în timpul prelungirilor și Alex Berenguer a transformat cu succes penalti-ul în minutul 90+9, asigurând victoria gazdelor.

Bilbao se situează pe locul 5, având 24 de puncte, în timp ce Celta Vigo se află pe poziția a 18-a, cu doar 7 puncte.