Un individ în vârstă de 58 de ani, suferind de cancer, a fost transportat la Spitalul de Urgență din Iași de propriul său fiu, având o hemoragie severă. Acest lucru s-a întâmplat după ce serviciul de urgență 112 le-a comunicat că o ambulanță ar putea ajunge la ei în aproximativ 3 ore. Odată ajunși la departamentul de urgențe, au trecut printr-o experiență extrem de grea.
Familia acuză personalul medical că bărbatul a fost lăsat să sufere pentru o perioadă îndelungată pe scaunul din spate al autoturismului lor, într-un lac de sânge.