Sâmbătă după-amiază, traficul pe autostrada A1, pe direcţia Deva-Sibiu, este dificil de realizat în apropierea localităţii Cristian din judeţul Sibiu, ca urmare a unui incident rutier care a implicat două vehicule ce erau transportate pe o platformă.
Centrul Infotrafic al Poliţiei Române a informat că la kilometrul 262 al autostrăzii A1 Sibiu-Deva, în apropiere de Cristian, Sibiu, şoferul unui camion echipat cu o platformă pentru transportul autoturismelor a pierdut controlul direcţiei şi s-a răsturnat pe drum.
Două maşini au fost proiectate de pe platforma camionului, blocând astfel banda de urgenţă şi prima bandă ale direcţiei Deva - Sibiu.
Nu au fost raportate victime în urma acestui incident.Traficul se desfăşoară momentan doar pe cea de-a doua bandă spre Sibiu, sub supravegherea poliţiştilor. Intensitatea traficului este uşor crescută.
Poliţiştii previzionează că situaţia va reveni la normal aproximativ la ora 15.45.