HUB PRESS

s e î n c a r c ă

Cezar Creţu a adus punctul decisiv pentru victoria României, 3-2 cu China, în Cupa Davis.

Sursă foto: Stiri Pe Surse

Echipa națională de tenis a României a triumfat în meciul cu reprezentativa Chinei, scor final 3-2, în cadrul Grupei Mondiale II din Cupa Davis. Victoria a fost obținută după un joc plin de tensiune, în care tenismanul nostru Cezar Creţu a reușit să se impună în faţa adversarului său, Rigele Te, cu 3-6, 6-3, 6-3. Meciul s-a desfășurat sâmbătă, la Sala Polivalentă din Craiova.

Creţu (clasat pe locul 292 ATP) l-a dominat pe Rigele Te (poziția 636 ATP) după un meci ce a durat două ore şi 38 de minute.

Jucătorul român a făcut o revenire spectaculoasă după ce a cedat primul set (3-6). În actul secund, Creţu a început excelent cu un avans de 3-0. Deși și-a pierdut serviciul permițând chinezului să se apropie la 4-3, apoi a efectuat rebreak și și-a adjudecat setul pe propriul serviciu (6-3). În setul decisiv, Rigele Te a condus cu 1-0 şi 2-1, dar Creţu nu s-a lăsat intimidat și prin break-ul realizat s-a distanțat la scorul de 4-2. Setul a fost încheiat cu un break (6-3).

Creţu a reușit să servească 10 aşi, comparativ cu cei 5 ai adversarului. A avut 4 duble greşeli, în timp ce chinezul a comis doar 3.

În plan inițial, Creţu urma să joace împotriva lui Yi Zhou, dar oaspeţii au decis altfel.

Vineri, în primul meci de simplu, Cezar Creţu l-a dominat pe Yunchaokete Bu (113 ATP) cu scorul de 3-6, 6-4, 7-6 (7/4). Ulterior Gabi Adrian Boitan (364 ATP) s-a impus în fața lui Yi Zhou (527 ATP) cu scorul de 7-6 (7/4), 6-2. Iniţial era programat ca Filip Cristian Jianu (234 ATP) să joace în locul lui Boitan.

Sâmbătă, la dublu, Victor Cornea/Bogdan Pavel nu au reușit să se impună în fața perechii Fajing Sun/Rigele Te și au pierdut cu scorul de 6-4, 6-4. În clasamentul mondial la dublu Cornea este pe locul 80 , Pavel pe poziția 272 , Sun pe locul 289 și Te ocupă poziția 742.

În penultimul meci de simplu al zilei Gabi Adrian Boitan a fost surclasat de Yunchaokete Bu cu scorul de 6-3, 7-6 (7/3).

Chiar dacă românul a servit 6 aşi, chinezul s-a dovedit a fi mai eficient la serviciu, în special la cel de-al doilea (68%-58% procentaje de reuşită), în timp ce la primul ambii au avut același procentaj, respectiv 74%.

Suprafaţa pe care s-a jucat meciul a fost hard - Acryflex-T Standard. Acesta este primul meci între România și China în Cupa Davis. România va continua să participe și anul viitor în al doilea eşalon valoric mondial.