Un individ de origine română a fost surprins de către oficialii Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac II încercând să introducă în țară un număr mare de biciclete, majoritatea electrice, provenite din Germania. Conform surselor Agerpres, bicicletele erau furate.
Conducătorul auto, la volanul unui microbuz cu numere de înmatriculare românești, a prezentat documente pentru 18 biciclete importate din Germania. Cu toate acestea, după efectuarea unor verificări suplimentare, autoritățile au descoperit că bicicletele erau în realitate sustrase.
"Acţionând în baza analizei de risc, s-a procedat la efectuarea de verificări suplimentare. Cu această ocazie, colegii noştri au constatat faptul că bicicletele au fost furate din Germania. Drept urmare, bicicletele în valoare de aproximativ 20.000 de lei au fost ridicate în vederea confiscării", a comunicat luni Poliţia de Frontieră Arad.În momentul actual, șoferul este investigat pentru complicitate la furt.